Zasmakuj w bibliotece

06.05.2020 - 11:09


Autor plakatu: Jolanta Różacka

 

 

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Zasmakuj w bibliotece

8-15 maja 2020

 

Zapraszamy do wirtualnego udziału w spotkaniach, czytaniu, zabawie literackiej, konkursie plastycznym oraz prezentacji zbiorów bibliotecznych. 

 

  1. Tomasza Brewczyńskiego (9.05),
  2. Sobiesława Kolanowskiego (11.05),
  3. Andrzeja Cezarego Krajewskiego (13.05),
  4. Annę Dalię Słowińską (15.05).
  • Najstarsze zbiory/wirtualna wystawa prezentująca najstarsze książki ze zbiorów naszej biblioteki (12.05).
  • "Biblioteczne smakołyki" /bajka dla dzieci autorstwa Joanny Bieli o najbardziej  "smakowitych” książkach z  Oddziału dla Dzieci (13.05).

 

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2020-05-08"Najbardziej smakowała mi książka..."

Konkurs plastyczny dla dzieci do lat 10.

Złap za ołówek, flamaster, kredkę, farbkę i wykonaj własnoręcznie ilustrację do swojej ulubionej książki.

W terminie od 8-15 maja wstaw zdjęcie swojej pracy w komentarzach pod postem na Facebooku.

Zwycięży zdjęcie z największą ilością polubień.

Ogłoszenie wyników 18 maja 2020 (poniedziałek).
Nagroda książkowa będzie do odbioru w Oddziale dla Dzieci PiMBP w Pile w bezpiecznym dla zdrowia terminie.

2020-05-08Pyszna zabawa literacka

Zapraszamy do udziału w PYSZNEJ ZABAWIE LITERACKIEJ na naszym profilu fb.

Co trzeba zrobić?

To bardzo proste – wystarczy ułożyć jedno zdanie zawierające wyraz zawarty w tytule książki

„Zielone koktajle. 365 przepisów”.

Liczy się kreatywność i poczucie humoru! Wyrazy można odmieniać i zmieniać na inne części mowy.

Zdanie trzeba umieścić w komentarzu pod postem, zwycięzca otrzyma książkę, która bierze udział w zabawie.

2020-05-09Proza w Pile

Proza w Pile/4 odsłony

 

W ramach XVII edycji ogólnopolskiego tygodnia bibliotek postanowiliśmy zaprezentować czytelnikom czterech, mieszkających w Pile, autorów książek prozatorskich.

Nagrania zrealizowali sami autorzy lub przy drobnej pomocy bibliotekarzy.

A gośćmi biblioteki będą:

 

odsłona 1

Tomasz Brewczyński - urodzony 20 września 1980 r., rodowity mieszkaniec Piły.

Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez trzynaście był zatrudniony w bankowości, a od niedawna prowadzi własną działalność, współpracując z jedną z największych instytucji finansowych w Polsce.

Rozpoczęcie pracy na własny rachunek dało mu większą swobodę i niezależność. Pozwoliło też poświęcić więcej czasu rodzinie oraz skupić się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu.

W wolnych chwilach czyta, na Facebooku prowadzi własną stronę autorską „Tomasz Brewczyński – o pisaniu i marzeniach” i po raz kolejny rozpoczął zmagania z nauką języka angielskiego.

Wciąż posiada wyobraźnię dziecka, wzbogaconą o spostrzeżenia dojrzałego mężczyzny.

Kocha wymyślać, tworzyć i kształtować nową rzeczywistość. Wierzy w sny, przeznaczenie oraz w to, że nic nie dzieje się bez przyczyny (9.05);

 

odsłona 2

Sobiesław Kolanowski – urodzony w 1976 roku w Pile. W latach 1995 – 2000 studiował na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Szczecińskiej. W tym samym czasie rozpoczął swoje pierwsze, nieśmiałe próby literackie. Po studiach wraca do swojego rodzinnego miasta, gdzie do dziś pracuje w jako architekt. Równocześnie rozwija swoje umiejętności pisarskie. W roku 2016 jego opowiadanie Ironia losu znalazło się w ścisłym finale konkursu organizowanego przez miesięcznik „Nowa Fantastyka” na opowiadanie z uniwersum Wiedźmina, postaci stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego.

Tekst opublikowano w antologii pokonkursowej Wiedźmin. Szpony i kły (SUPERNOWA 2017).

W tym samym 2016 roku jego opowiadanie 14 dni zwykłych zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie literackim PWN. Opowiadanie to jest częścią debiutanckiego zbioru opowiadań Szkice dla większych całości, który trafił do sprzedaży w styczniu 2018 roku.

Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią (11.05);

 

odsłona 3

Cezary Andrzej Krajewski - aktor, autor Projektu Lila, składającego się między innymi z fabuły, serialu (gotowy scenariusz), słuchowiska (nagrany odcinek pilotażowy z grupą zaprzyjaźnionych aktorów), spektaklu teatralnego (prace nad adaptacją sceniczną), audiobooka, którego lektorem był sam autor, dokumentu fabularyzowanego w reżyserii Marcina Sroki, nad którym trwają intensywne prace realizacyjne oraz książki, która pojawiła się na rynku wydawniczym w dwóch wydaniach.

W Projekt Lila zaangażowało się wielu fantastycznych aktorów znanych przede wszystkim ze scen teatru, filmu czy telewizji, między innymi Barbara Dziekan, Sylvi Złotucha, Edyta Strzycka, Tomasz Grochoczyński, Arkadiusz Detmer, Arkadiusz Głogowski, Wojciech Solarz, Paweł Ferens, Józef Mika (13.05);

 

odsłona 4

Anna Dalia Słowińska  - długoletnia mieszkanka Piły, znana z wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych. Debiutowała w antologii "Przeżyte, zasłyszane, utrwalone" (Piła, 2009) opowiadaniem „Niespodzianka". Jej wyróżnione w konkursie literackim opowiadanie "Przodek" zostało opublikowane w pokonkursowym wydawnictwie "W poszukiwaniu tożsamości kulturowej miasta" (Piła, 2011).

Autorka z powodzeniem realizuje się twórczo, mówi o sobie: "To wielkie szczęście robić to, co się kocha. A ja kocham pisać. Od zawsze. To moja pasja".

Anna Dalia Słowińska wydała do tej pory siedem powieści o różnej tematyce, w tym, dwa kryminały psychologiczne. I są to kolejno: "Szansa na szczęście", "Co ja tu robię?", "Przemaluj ten obraz", "Życie jak obsesje", "Samotność w pułapce", "Kleszcze", "Cienie".

Jej książki mogą zadowolić zarówno miłośników  popularnej literatury, jak i zwolenników prozy refleksyjnej, sięgającej w głąb złożonej psychiki ludzkiej (15.05).

 

Nagrania będą opublikowane naszym Facebooku!

 

2020-05-12"Najstarsze zbiory"

Wystawa wirtualna

prezentująca najstarsze i najcenniejsze książki ze zbiorów naszej biblioteki.
Ozdobne okładki, wyjątkowe czcionki i ilustracje, to tylko niektóre atrybuty prezentowanych zbiorów, do oglądania których zapraszamy!

Wystawę przygotowała Marzenna Krakowiak, kustosz PiMBP w Pile.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2020
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31