Rozmowa o ...

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA

zapraszają na spotkanie z

Pawłem Śpiewakiem

Historia Żydów po drugiej wojnie światowej
oraz rozmowa o książce
Historia Żydów w Pile

20 kwietnia 2018 r. (piątek), godz. 18.00

wypożyczalnia Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14

prowadzenie:
Mariusz Frankowski - nauczyciel historii, twórca autorskich scenariuszy
lekcji w oparciu o książkę "Historia Żydów w Pile"

Piotr Grześ – absolwent UAM na kierunku Politologia i Dziennikarstwo,
dziennikarz TV Asta, gospodarz programu „W szerszym kontekście”

---------------

Paweł Śpiewak

socjolog i historyk idei, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, autor między innymi książek: W stronę wspólnego dobra (1998), Obietnice demokracji (2004), Midrasze: księga nadksięgami (2004), Pamięć po komunizmie (2005), Pięć ksiąg Tory. Komentarze (2012), Żydokomuna (2012)
---------------
“Peter Cullman – historyk amator, pasjonat -  wykonał olbrzymią pracę. Przedstawił kolejne pokolenia rabinów w Pile, dokładnie opisał stan majątkowy i prawny izraelickich mieszkańców miasta.
Dowiadujemy się, jak zmieniała się liczba Żydów, gdzie mieszkali, jak wyglądały ich domy, synagogi, cmentarze. Dużo jest o samym mieście, kolejnych pożarach (to było straszne utrapienie), epidemiach,
podatkach, społecznych hierarchiach. Wiemy, jak odnosili się do siebie protestanci, katolicy, wyznawcy mozaizmu. Ile było wzajemnych uprzedzeń oraz niechęci.
Dużo miejsca poświęca Cullman haskali - żydowskiemu oświeceniu - oraz problemom asymilacji czy akulturacji. Możemy uważnie śledzić przemiany tożsamości miejscowych Żydów, co oznaczało stopniowe
przejmowanie języka i wzorów kultury niemieckiej.
Jednym z wielkich wyzwań dla wspólnoty były wyjazdy do innych miast Niemiec lub za granicę...”
                                                                                                         Paweł Śpiewak

(z książki Historia Żydów w Pile
polskie tłumaczenie książki Peter Cullman pt. „History of the Jewish Community of Schneidemühl - 1641 to the Holocaust“ (Historia Gminy Żydowskiej z Piły od roku 1641 do Holokaustu) w tłumaczeniu Agnieszki Kin)