PATRIOTYZM JUTRA 2022

10.06.2022 - 07:52

Spotkaniami z Markiem Fijałkowskim, historykiem, regionalistą i ks. Jarosławem Wąsowiczem SDB, salezjaninem, historykiem - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z partnerami rozpoczęła realizację projektu „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki”.

Realizowanym projektem pragniemy nawiązać do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 - 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” - pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej.

Projekt będzie służył odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków.

Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają w rodzinnych archiwach pamiątki z tego okresu: ulotki, fotografie, plakaty, dokumenty itp. by przynieśli je do siedzimy Biblioteki przy ul. Staromiejskiej 14.

Tutaj zostaną one zeskanowane, sfotografowane, opisane i zdigitalizowane, a następnie udostępnione w Cyfrowym Archiwum Społeczności Lokalnej Regionu Pilskiego.

Razem utrwalimy pamięć o tamtych czasach i wydarzeniach.
Jeżeli nie możecie Państwo dostarczyć pamiątek do naszej siedziby, to prosimy o kontakt telefoniczny. Bibliotekarz umówi się z Państwem u Was w domu i wszystkie czynności wykona na miejscu - tel. 67 351 79 03 wew. 33.

-------------------

Spot w mediach społecznościowych informujący mieszkańców regionu pilskiego o prowadzonej zbiórce publicznej dotyczącej materiałów, zdjęć, nagrań, dokumentów relacji związanych z ruchem „Solidarności” w okresie 1980-1989.

Partnerami projektu są:

Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych Region Pilski

Koło Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność „NIEPOKORNI”

NSZZ „Solidarność Region Wielkopolska, Oddział w Pile

Więcej o projekcie na naszej stronie internetowej  w zakładce PATRIOTYZM JUTRA 2022.

------------

Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Patriotyzm Jutra. „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki”. Program realizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Dofinansowanie – 54 000 zł. Całkowita wartość – 76 000 zł.

Sierpień 2022