Kulturalna zajawka

09.04.2021 - 12:30

ZAPRASZAMY miłośników Marka Hłaski, ale także tych wszystkich, którzy nigdy nie zetknęli się z Jego twórczością do udziału

w naszym projekcie „Kulturalna zajawka”.

Wszystkie wydarzenia projektu prezentowane będą na naszym facebooku.

------------------------------

Na program przeglądu Według Hłaski…  złożą się :

• 16 – 17 kwietnia, od godz. 8.00 - dzienno-nocny maraton czytelniczy. Wydarzenie organizowane w sieci. Zapraszamy do umieszczania na naszym profilu FB, w komentarzach, nagrań z czytanymi przez siebie fragmentami twórczości Marka Hłaski;
  • 19 – 26 kwietnia - projekcje filmów na portalu FB.

W projekcie wykorzystano filmy dyplomowe – etiudy fabularne studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi dzięki uprzejmości Doroty Tamassy ze Szkolnego Archiwum Filmowego.
W etiudach możemy zobaczyć m.in. Leona Niemczyka, Mariana Opanię, Renatę Dancewicz i Bogusława Lindę.

--------------------------

Kulturalna zajawka : prezentacja pisarzy i poetów osobnych, przedstawicieli prądów, kierunków, grup literackich mających swoje znaczące miejsce w historii literatury polskiej.

Każdorazowo prezentacja twórczości będzie miała charakter przeglądu.

Na program złożą się: maratony czytelnicze, spotkania z autorami biografii i krytykami literackimi, projekcje filmowe, koncerty, wystawy książek.

W latach 2020–2022 odbędzie się prezentacja autorów tzw. pokolenia „Współczesności” debiutujących około 1956 roku w Polsce i dominujących w życiu literackim przez następne 10 lat.

Ich twórczość stanowiła punkt odniesienia dla wszystkich następnych pokoleń pisarzy i grup literackich. Swoją obecność zaznaczyli nie tylko w literaturze, ale także w filmie, teatrze, plastyce oraz w muzyce. Pokolenie to uważane jest dzisiaj przez badaczy za bardzo istotne w rozwoju literatury polskiej XX wieku.

W ramach Kulturalnej zajawki zaprezentujemy, z pokolenia „Współczesności”, twórczość  Haliny Poświatowskiej, Andrzeja Bursy, Marka Hłaski i  Edwarda Stachury.

Kulturalna zajawka - przegląd według Hłaski...

Lipiec 2021