„Wolność / Freedom”

19.08.2019 - 13:12

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert!

Dla upamiętnienia 100.rocznicy powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 30.rocznicy wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce zapraszamy w dniu 1 września 2019r. o godz. 19.00 do auli audytoryjnej Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica na Jubileuszowy Koncert Galowy „Wolność / Freedom”.

Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

Artyści zaprezentują koncert Muzyki Sakralnej Duke'a Ellingtona, którego premiera odbyła się 13 grudnia 2018 r. w Filharmonii Bydgoskiej w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ellington umiejętnie połączył elementy jazzu, z muzyką chóralną, a klimatyczne brzmienia bluesa i swingu zaaranżował ze śpiewami spirituals i gospel.

Koncert poprzedzą dwie, krótkie 10-minutowe historyczne prelekcje naukowe: Romana Chwaliszewskiego o wydarzeniach, które doprowadziły do utworzenia granicy polsko-niemieckiej 1 sierpnia 1919 r. i Marka Fijałkowskiego o 1 września 1939 r. na terenie obecnego powiatu pilskiego.
Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, wstęp bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona.

Koncert będzie uwieńczeniem pikniku historyczno - patriotycznego.
Na dawnym placu defiladowym były pilskich koszar (obecnie teren Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile), w godzinach 14.00-17.00, odbędą się dwie 30 minutowe inscenizacje, przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar” w Pile, wydarzeń z historii II wojny światowej wraz z pokazami pirotechnicznymi, konkretnie inscenizacje obrony Poczty Gdańskiej oraz bombardowania Wielunia, miasta, które 1 września w wyniku nalotu samolotowego zostało przez Niemców prawie doszczętnie zniszczone.

Obie inscenizacje będą wzbogacone narracją wprowadzającą uczestników w prezentowane wydarzenia. W programie znajdzie się również pokaz szarży kawaleryjskiej wraz z prezentacją statyczną sprzętu i umundurowania. Na placu będzie można oglądać bogatą kolekcję sprzętu i uzbrojenia jednostek wojskowych z czasów II RP oraz zjeść grochówkę z oryginalnej kuchni polowej z tamtych lat.

Serdecznie zapraszamy!

------------------------------------

Zaproszenia na ten wyjątkowy Koncert Galowy można już odbierać w Starostwie Powiatowym w Pile przy al. Niepodległości 33/35 w godz. 8.00-15.30 oraz w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2 w godz. 8.00-15.00.

Ze względu na ograniczoną ilość zaproszeń, obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli zaproszenia będą wydawane do wyczerpania miejsc.

-----------------------------------

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile jest Beneficjentem Programu Niepodległa, w ramach którego wraz z Partnerami realizuje projekt:

"Razem dla Niepodległej" - wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalną historię narodową.

Głównym celem projektu jest włączenie społeczności powiatu pilskiego w świętowanie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości oraz szerzenie wartości patriotycznych w regionie m. in. poprzez zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odbudową państwowości.

PiMBP zrealizuje go poprzez zorganizowanie 7 zadań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, włączając w nie lokalne społeczności oraz zaprzyjaźnione podmioty.

Projekt adresowany jest do różnych grup społecznych i wiekowych i ma za zadanie doprowadzenie do ich integracji poprzez wspólny udział w obchodach.

OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.07.2019 - 11.11.2019

PARTNERZY:

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Młodzieżowy Dom Kultury "Iskra" w Pile, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile.

CO. GDZIE. KIEDY.

Lp.

Wydarzenie

Kto odpowiedzialny

1.

Małe Akademie

„Porozmawiajmy o wolności”

1-7.07.2019

MDK Iskra

2.

Pokaz patriotyczno-historyczny wraz z inscenizacją grupy rekonstrukcyjnej

1.09.2019

3.

Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy „Wolność/Freedom”

1.09.2019

4.

„Przystanek Piła i okolice”

10.09-5.11.2019

PiMBP

5.

Plener malarski i wystawa poplenerowa

pn. „Wyspy polskości”

16.09-11.11.2019

6.

Warsztaty wokalne „Mój głos – Wolny głos!” zakończone „Koncertem piosenki patriotycznej – Dziś jesteśmy wolni”

1-6.10.2019

MDK Iskra

7.

Gra Miejska „Ślady upamiętnienia

Powstania Wielkopolskiego w Pile”

8.11.2019

PiMBP

Koordynatorem Programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Oficjalna strona Programu NIEPODLEGŁA: https://niepodlegla.gov.pl

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”