"Na dobry początek", 2. edycja

14.03.2019 - 10:30

Rozpoczęliśmy kolejna edycję kampanii społecznej „Na dobry początek”.

W tegorocznej edycji, aby zachęcić dzieci i rodziców do systematycznych wizyt w bibliotece, przygotowaliśmy dla każdego dziecka specjalne Karty Małego Czytelnika.

Wizyta w bibliotece zakończona wypożyczeniem minimum jednej książki nagradzana jest nalepką, po zebraniu 10 nalepek mały czytelnik otrzymuje indywidualny dyplom.

Celem kampanii społecznej  jest promowanie czytelnictwa od najmłodszych lat, jako alternatywę dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową.

Adresatem są rodzice i dzieci z powiatu pilskiego w wieku od 0 do 6 lat, a także  rodzice spodziewający się potomstwa.

Głównymi działaniami w ramach przedsięwzięcia jest przygotowanie tzw. starterów, czyli książek i materiałów edukacyjnych dla rodziców noworodków (od 0 do 2 lat) pod hasłem „Na dobry początek”, które Biblioteka będzie wręczała  jako pierwszą czytelniczą wyprawkę dla dzieci.

W zestawach tych znajdują się: pierwsza książeczka, której autorami są uznani twórcy: pisarze i ilustratorzy, laureaci międzynarodowych, ogólnopolskich konkursów, m.in. IBBY oraz zaliczani do klasyki literatury polskiej, ulotka z propozycjami zajęć dla najmłodszych a także informacją dlaczego warto czytać dzieciom. Partnerem w realizacji tej części projektu jest: Szpital Specjalistyczny w Pile.

Rodzice, których dzieci urodziły się w innym szpitalu niż pilski, a są mieszkańcami powiatu pilskiego mogą odebrać wyprawki w Oddziale dla Dzieci, ul. Staromiejska 14 lub ośmiu filiach: Filia nr 1, ul. Ludowa 11; Filia nr 3, ul. Prusa 16; Filia nr 4, al. Powstańców Wlkp. 62; Filia nr 5, ul. Rydygiera 1; Filia nr 6, ul. Kr. Jadwigi 17; Filia nr 8, Gen. Andersa 10; Filia nr 9, ul. Wenedów 8A.

Dla każdego dziecka przygotowaliśmy również specjalne Karty Małego Czytelnika, wizyta w bibliotece zakończona wypożyczeniem minimum jednej książki nagradzana jest nalepką, po zebraniu 10 nalepek mały czytelnik otrzymuje indywidualny dyplom.

Aby wesprzeć rodziców, w ramach przedsięwzięcia odbywają się cykliczne zajęcia dla rodziców i dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia, w Oddziale dla Dzieci pn. „Rodzinne popołudnia z Misiem” polegające m. in. na głośnym czytaniu i zabawach muzyczno-ruchowych. Dla dzieci w wieku 4 – 6 lat spotkania w Filii nr 1  "Razem z mamą, razem z tatą”, Filii nr 4 „Tęczowy pawilon”, Filii nr 6  "Baśniowy Jadwiżyn”, na spotkaniach bibliotekarki pokazywały jak wykorzystać książki dla dzieci do wspólnej zabawy i kreatywnego spędzania czasu wolnego.

Na każdym z tych spotkań dostępna jest specjalnie wybrana literatura dla rodziców, którą mogli wypożyczyć lub też zapoznać się na miejscu.

Patronat honorowy sprawują:

Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski

Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.

Kwiecień 2020

• Spotkanie autorskie