Książki nie dzielą

16.06.2015 - 10:09

Zbieramy książki do biblioteki w Zakładzie Karnym we Wronkach.

Do tej pory dzięki miłośnikom książek udało się nam wzbogacić bibliotekę w Zakładzie Karnym we Wronkach o 1600 książek.

Książki w tym roku zbieramy:

• w Pile: w Bibliotece, ul. Buczka 14 i w filiach miejskich oraz w Parafii Ewangelicko Augsburskiej, ul. Buczka 48
  • we Wronkach: w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Powst. Wlkp. 23, w sklepie  z rękodzielnictwem i materiałami decoupage, ul. Poznańska 91 oraz w Bibliotece, ul. Szkolna 2 i w filiach bibliotecznych.

Prosimy przede wszystkim o wydawnictwa po 2000 r. dla dorosłych i dla dzieci, ponieważ osadzonych odwiedzają rodziny z dziećmi.  Mogą to być książki historyczne (od opisów, traktatów, biografii, autobiografii, wspomnień do rozpraw naukowych), kryminały, biografie i autobiografie, powieści, reportaże, albumy, psychologiczne, religijne, prawnicze oraz tomiki poezji i poradniki (w tym książki kucharskie, o technikach artystycznych, biznesowe). Można również przekazywać lektury do szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ w zakładzie przebywają osadzeni, którzy chcą w przyszłości zdać maturę.

Książki nie dzielą.
Czytanie to przekraczanie kolejnych „bram” wyobraźni, wiedzy, poznania świata i siebie. Mury, które nas dzielą, są tylko w naszych głowach ;-)

Tegorocznej akcji towarzyszy, z inspiracji Pana Irka, jednego z osadzonych, wspólne czytanie fragmentów książki pt. „Straszna noc i inne opowiadania” A. Czechowa. Ponadto koncert poetycko-muzyczny: „Słowo, zamiast muru”. Teksty osadzonych, będące pokłosiem warsztatów prowadzonych w zakładach karnych przez Ewę Nowakowską, w aranżacji muzycznej pilskiego zespołu N.O.C.

Organizatorzy: Fundacja Zmiana, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile, Femina Project, Stowarzyszenie Bractwo Więzienne. Koło we Wronkach, Biblioteka Miasta i Gminy Wronki oraz Biblioteka ZK we Wronkach.

Ogólnopolska Akcja „Książki w pudle” Fundacji Zmiana odbywa się pod patronatem Służby Więziennej i Biblioteki Narodowej.