Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

im. Pantaleona Szumana

Dyskusyjny Klub Książki "Po Słowach"

zapraszają

na spotkanie z

Markiem Przybyłowiczem

autorem książki „Czas zemsty”

i tłumaczem nieznanego dziennika z września 1939

„Widziałem oblężenie Warszawy”

20 lutego 2019r. (środa)

ul. Staromiejska 14

-----------------------------------------

Marek Przybyłowicz

Ur. 1962 w Drawsku Pomorskim. Filolog, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Były nauczyciel języka angielskiego.
Mieszkał w Pile, Dębnicy Kaszubskiej pod Słupskiem, na Bawarii, obecnie od wielu lat wraz z żoną i dwoma dorosłymi synami w stolicy Szkocji, Edynburgu.
Zajmuje się pisaniem na tematy historyczne i turystyczne.
Publikował między innymi w Gazecie Wyborczej, Naszej Historii, Głosie Wielkopolskim, Angorze, Edukacja i Dialog, Ekspresie Bydgoskim, Tematach Koronowskich oraz The Scottish Sun.
Autor powieści sensacyjnej “Czas Zemsty”.

Odkrywca i tłumacz nieznanych w Polsce dzienników z oblężenia Warszawy w 1939 roku pt. “I Saw the Siege of Warsaw”, które ukazały się w rocznicę wybuchu wojny w sierpniu 2018 nakładem wydawnictwa Rebis.

-------------------

Bezcenny dokument z II wojny światowej.

Notatki z oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 r.

"O wpół do piątej nasz dom został trafiony przez pocisk. Jedna czy dwie osoby krzyczały: "Gaz! Gaz!". Czynię zapiski jak szalony w moim dzienniku, notując wszystko aż do najmniejszego detalu.

Te słowa to fragment dziennika spisywanego w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 r. Jest on bezcennym dokumentem tego czasu. Został napisany po angielsku i wydany pt. "I Saw the Siege of Warsaw" w Wielkiej Brytanii w 1941 r., jego autor skrył się pod pseudonimem Alexander Polonius. Książka została teraz ponownie odkryta i jest tłumaczona na polski przez Marka Przybyłowicza, filologa, który mieszka w Edynburgu. - Zafascynowała mnie - mówi. - Mam przed sobą jeszcze sporo pracy, bo to 360 stron zbitego tekstu zapisanego małym drukiem. Szukam też wydawcy.

W 1941 r. książka ta odgrywała podobną rolę jak film dokumentalny "Siege of Warsaw" amerykańskiego fotografa Juliena Bryana. O ile jednak film jest dziś dobrze znamy, o tyle o dzienniku Alexandra Poloniusa nie wie prawie nikt. - A musiała to być wtedy ważna pozycja, skoro aż 70 jej egzemplarzy znajduje się w najszacowniejszych bibliotekach na całym świecie. Także w bibliotece amerykańskiego Kongresu - podkreśla Marek Przybyłowicz. - W Polsce jest tylko jeden egzemplarz".

źródło: Jerzy S. Majewski

Kiedy: 2019.02.20, godzina 18.00