Strona główna   ›   Galeria   ›   Wydarzenia 2021   ›   Wrzesień 2021

Wrzesień 2021

2021-10-28Warsztaty "Stop wulgaryzmom"

28 września 2021r. w czytelni Biblioteki Głównej odbyły się warsztaty „Stop wulgaryzmom” pt. „Jak ładnie mówić nie tylko w Internecie”.

Poprowadziła je dr nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa Pani Jowita Żurawska – Chaszczewska, filolog, wykładowca akademicki, autorka książek i słowników branżowych, swego czasu związana z gorzowskimi mediami, była wiceprzewodnicząca zarządu gorzowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Kocham, lubię, szanuję”.

Jowita Żurawska-Chaszczewska mówiła o etykiecie językowej i jej zasadach (m.in. współodczuwania, aprobaty i życzliwości dla poczynań partnera), zakłóceniach w komunikacji, zmianach w języku, które nastąpiły po 1989 roku (schamieniu obyczajów językowych), elementach parajęzykowych, o tabu językowym, formach listów elektronicznych i cechach wypowiedzi językowej.

Opowiadała także o tym, jak powinny wyglądać udane akty komunikacji, o komunikacji w sieci (skróty, emotikony, zanik interpunkcji…), agresji językowej, wulgaryzmach, eufemizmach, netykiecie oraz o języku ludzi znanych z ekranów, polityków, celebrytów.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klasy 3ga z Zespołu Szkół Gastronomicznych pod opieką pani Joanny  Danielewicz.

Spotkania organizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021 pn. "Kocham, lubię, szanuję".

2021-09-22Spotkania autorskie z Michałem Rusinkiem

22 września br. odbyły się dwa spotkania z panem Michałem Rusinkiem – literaturoznawcą, tłumaczem z języka angielskiego, pisarzem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu o źródłach retoryki i jej współczesnym zastosowaniu.

Prowadzący w bardzo przystępny sposób, dowcipnym, obrazowym językiem, często posługując się zabawnymi przykładami z życia codziennego, banerów, reklam, artykułów w czasopismach, programów publicystycznych opowiadał o tym, jak mówić, żeby skutecznie docierać do słuchacza i być słuchanym, o relacjach między słuchaczem a mówcą, o wpływie mowy ciała na wypowiedź, co i jak należy powiedzieć w danej chwili, czyli o roli umiejętnego wyrażania swoich myśli za pomocą słów, o języku reklamy i przekazie jakim się posługuje.

Zachęcał, aby świadomie mówić, ale też świadomie słuchać wypowiedzi, co pozwala bronić się przed manipulacją.

Opowiadał o „pypciach” komunalnych, twórczych, makabrycznych, kulinarnych, zapożyczonych, czyli błędach językowych, które nagminnie popełniamy w mowie i piśmie (przykłady: Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę; Flaczki babuni; Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni).

 

W spotkaniach w Pile i Łobżenicy uczestniczyła młodzież z pilskich szkół: Zespołu Szkół Gastronomicznych i Szkoły Podstawowej nr 3, uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy.

Spotkania organizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021 pn. "Kocham, lubię, szanuję".

2021-09-14Spotkanie autorskie

Spotkanie z pisarzem, eseistą, dramaturgiem, wydawcą, Andrzejem Stasiukiem
zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki "Po Słowach".
Wypożyczalnia Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14

2021-09-07Warsztaty teatralne

Warsztaty teatralne z wymowy i dykcji pt. "Językowe łamańce, czyli aby język giętki powiedział wszystko, co chcemy".

Warsztaty poprowadził Włodzimierz Ignasiński, filolog, instruktor teatralny, recytator, założyciel Teatru Poezji Lotka, a uczestniczyła w nich młodzież z klasy 2 LO o profilu policyjnym z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile z opiekunem, Panią Kingą Mikołajewską.

Uczniowie dowiedzieli się czym jest komunikacja, język i jak go ćwiczyć. Na czym polega akcent wyrazowy. Wszyscy (wspólnie z nauczycielem) rzetelnie ćwiczyli wymowę samogłosek, wymowę sceniczną wyrazów i głośne czytanie trudnych tekstów, takich jak np.: kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik gra na fortepianie.

Warsztaty organizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021 pn. "Kocham, lubię, szanuję".

2021-09-02Promocja książki

Spotkanie i rozmowa o książce „W trzy chwile po Pile” autorstwa

Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego z jego testamentu poetyckiego.

Spotkanie poprowadził dr Dariusz Tomasz Lebioda – wydawca, krytyk literacki i artystyczny, poeta oraz prozaik.

Oprawę muzyczną spotkania zapewniła Matylda Jodda – absolwentka Szkoły Muzycznej w Pile, która zagrała na akordeonie.

Wiersze z książki „W trzy chwile po Pile” czytali Anna Alina Lebioda, Matylda Jodda oraz  Wojciech Jodda.

wypożyczalnia Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14

2021-09-02Wystawa malarstwa

„Akrylowe fantazje w miniaturze”

Prezentacja prac E. Ilony Banach–Wach.

Autorka należy do sekcji plastycznej PLAMA w RCK Fabryka Emocji – Klub Seniora w Pile.

Filia nr 4 PiMBP, al. Powstańców Wlkp. 62.

Wystawę można oglądać do końca października br. w godzinach pracy filii.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31