"Stwórz własną książkę", "Tak Czytam!" - wyniki konkursów 2019

Konkursy artystyczne

„Stwórz własną książkę” i „Tak Czytam!”

 

Napisać własną książkę i do tego zaprojektować od pierwszej do ostatniej strony nie jest łatwo.

A samo czytanie nie zna granic.

W 2019 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile ogłosiła po raz dziesiąty konkursy artystyczne pt. „Stwórz własną książkę” oraz fotograficzny pt. „Tak Czytam!”

 

„Stwórz własną książkę”

Jakie powinny one być? O jakiej tematyce i jak powinny wyglądać, aby zachęcały do czytania. Odpowiedzi udzielili uczestnicy konkursu pn. „Stwórz własną książkę”.

Na konkurs napłynęło 81 książek, 110 autorów m.in. z Piły, Dziembówka, Dziembowa, Walentynowa, Wyrzyska, Rzadkowa, Polanowa, Śmiłowa, Ujścia, Kosztowa, Luchowa, Białośliwia, Starej Łubianki, Glesna, Prawomyśla, Jeziorek, Szydłowa, Zawady, Auguścina, Wymysłowa.

 

72 książek twórcą jest jeden autor, 9 książek, autorami są rodziny, przyjaciele i znajomi, klasa szkolna z panią nauczycielką.         

Są to powieści, opowiadania, książki podróżnicze, przyrodnicze, psychologiczne, historyczne, kucharskie, science fiction, grozy, komiksy, bajki, tomiki poezji. Niektóre inspirowane uznanymi lub popularnymi książkami z literatury dla dzieci i młodzieży, świadczące o dużym oczytaniu. Pojawiły się także poradniki i encyklopedie tematyczne.

Jury najwyżej oceniło książki samodzielne. Ciekawe, bogate wyobraźnią i wymową literacką, pomysłowe edytorsko.  

W konkursie wyróżniono 42 książki, 62 autorów.

 

Tak Czytam!

Na konkurs fotograficzny napłynęło 110 fotografii od 33 autorów z Piły, Wysokiej, Łobżenicy, Wyrzyska i Białośliwia. Nagrodzono 12 fotografii, poprzez które autorzy zwizualizowali własną pasję czytania lub „uchwycili w kadrze” dokonane obserwacje. Czytanie stymuluje umysł, uspakaja, rozwija empatię i dodaje skrzydeł. Fotografie ukazują, że samo czytanie nie ma żadnych granic. Najwyżej ocenione zostały prace oryginalne i pomysłowe w podejściu do tematu (jak i gdzie można czytać) oraz o walorach artystycznych.

 

Uroczyste podsumowanie, wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji konkursów odbyło się 18 grudnia br.

Nagrodzone książki można poczytać w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej PiMBP w Pile, przy ul. Staromiejskiej 14, gdzie są prezentowane na wystawie, do końca grudnia br. Wystawie książek towarzyszą także nagrodzone fotografie.

 

Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za udział, gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

 

Konkursy odbyły się w ramach działań artystycznych i społecznych

pn. „Książka jest O.K!”.

 

Patronat honorowy:

Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski,

Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły

 

 

Lista laureatów konkursów w załączniku.

 

2019-12-18Podsumowanie konkursów artystycznych

„Stwórz własną książkę”, „Tak Czytam!"

Podsumowanie konkursów artystycznych ogłoszonych w ramach działań "Książka jest O.K!. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów, prezentacja nagrodzonych książek i fotografii.

Oddział dla Dzieci, ul. Staromiejska 14

Lista laureatów konkursów

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31