Pokaz patriotyczno-historyczny wraz z inscenizacją grupy rekonstrukcyjnej - Fotorelacja

PIKNIK HISTORYCZNY

 

Bombardowanie Wielunia i obronę Poczty Polskiej w Gdańsku – inscenizacje tych ważnych wydarzeń z 1 września 1939 roku mogli zobaczyć mieszkańcy w minioną niedzielę (1 września 2019r.) na placu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Przez blisko godzinę słychać były wybuchy, syreny i strzały pocisków. 

Mieszkańcy tłumnie przybyli na widowiska historyczne, które upamiętniły 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na byłym placu defiladowym PWSZ w Pile urządzono polową kuchnię, polowy szpital, przemieszczali się rekonstruktorzy "żołnierze" w polskich i niemieckich mundurach, a widzowie mogli podziwiać także sprzęt wojskowy z czasów II RP. Była odpowiednia sceneria, która wprowadzała widzów w te tragiczne dla Polski i świata wydarzenia sprzed 80 lat.

Inscenizacje historyczne poprowadził prof. Andrzej Olejko, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, znakomity historyk  i znawca historii wojskowości.

Zaczęło się od bombardowania Wielunia, w którym 1 września  1939 r. syreny alarmowe zabrzmiały o godz. 4.40.

- Niemieckie bomby spadły na niewielkie miasto, w którym nie stacjonowała nawet jednostka wojskowa. Ludność była zupełnie zaskoczona – opowiadał profesor Olejko. 

Na placu pojawili się członkowie grupy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar” w Pile. Aktorzy w strojach z epoki przemieszczali się po placu, kiedy tuż obok wybuchały pociski… Widok leżących na placu osób po zainscenizowanym nalocie był bardzo realistyczny.

Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe zginęło od 1200 do ponad 2000 osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Wieluń uchodzi dzisiaj jedno z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby.

Po tej inscenizacji miała miejsce kolejna - obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Rolę poczty odegrał budynek biblioteki, w nim zabarykadowali się „pocztowcy” i ludność cywilna.

- O godzinie 4.45 nastąpił ostrzał budynku. W środku znajdowało się 57 cywilów, wśród nich 10-letnia dziewczynka – opowiadał profesor Andrzej Olejko.

Ostrzał budynku przez niemieckich żołnierzy robił wrażenie, był bardzo realistyczny. Oddał dramat, jaki rozegrał się 1 września 1939 roku na Placu Heweliusza.

Obrona poczty w rzeczywistości trwała 15 godzin, na placu PWSZ w stosunku do tego - chwilę. W końcu "pocztowcy" wyszli z budynku z podniesionymi rękoma. Wśród nich była poseł Marta Kubiak.

 

Podczas Pikniku Historycznego na placu rozbrzmiewały patriotyczne piosenki w wykonaniu młodzieży z MDK Iskra w Pile. Mieszkańcy raczyli się także wojskową grochówką z oryginalnej kuchni polowej.

 

Piknik historyczny został zrealizowany w ramach Wieloletniego Programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022,  w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

"Razem dla Niepodległej" - wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalną historię narodową.

 

źródło: https://www.powiat.pila.pl

 

2019-09-01Piknik historyczny

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
 
1
 • Wakacje z wyobraźnią
2
3
 • Wakacje z wyobraźnią
4
5
6
 • Wakacje z wyobraźnią
7
8
 • Wakacje z wyobraźnią
9
10
 • Wakacje z wyobraźnią
11
12
13
 • Wakacje z wyobraźnią
14
15
 • Wakacje z wyobraźnią
16
17
 • Wakacje z wyobraźnią
18
19
20
 • Wakacje z wyobraźnią
21
22
 • Wakacje z wyobraźnią
23
24
 • Wakacje z wyobraźnią
25
26
27
 • Wakacje z wyobraźnią
28
29
 • Wakacje z wyobraźnią
30
31
 • Wakacje z wyobraźnią