Wydarzenia w latach 2016 - 2017

 

styczeń - grudzień 2016

Dyskusyjny Klub Książki „Po słowach” działający w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pn. „Tu czytamy”.

Członkowie spotkali się 9 razy, łącznie 75 osób.

styczeń -

grudzień  2016  

Rodzinne popołudnia z Misiem dla dzieci do lat 6 i rodziców w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej. Zajęcia interdyscyplinarne z elementami pedagogiki zabawy, 35 spotkań,  326 uczestników: dzieci, rodziców i dziadków.

styczeń - grudzień 2016

Urodziny w bibliotece dla rodziców chcących zorganizować swojemu dziecku urodziny w bibliotece. Dwugodzinny program uzgadniany jest wspólnie z animatorem - bibliotekarzem, 4 solenizantki, łącznie 47 uczestników.

3 stycznia 2016

„Ilustracja do wybranego utworu Jana Brzechwy”, Miejski Konkurs Plastyczny dla Uczniów Szkół Podstawowych, 8. edycja.

Konkurs zorganizowany przez świetlicę Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy w Pile, we współpracy z Biblioteką. Na konkurs napłynęły prace plastyczne uczniów klas I-III z pilskich szkół, wykonane różnymi technikami, rysunek, akwarela, kolaż, wydzieranka. 33  laureatów.

18 - 31 stycznia 2016

Zimowe czary w bibliotece

zajęcia dla dzieci i młodzieży spędzających ferie zimowe w mieście  w ramach miejskiego projektu „Ferie w mieście”.

Były to zabawy interdyscyplinarne, do których inspirację stanowiły ulubione książki. Z oferty skorzystało 227  dzieci i młodzieży. Młodszym dzieciom w zajęciach towarzyszyli rodzice, dziadkowie lub starsze rodzeństwo.

29 lutego 2016

Regionalny Konkurs Literacki „O Złote Pióro” - „Od magii świata do magii słowa”, 13. edycja, ogłoszony przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Biblioteką. Patronat sprawowała Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol. Adresowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów z Piły i regionu pilskiego; udział wzięło 81 autorów, którzy nadesłali 215  utworów wierszem i prozą. Prace konkursowe zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wyrzyska, Wysokiej, Kaczor, Starej Łubianki, Śmiłowa,  Jeziorek Kosztowskich,  Nowego Dworu i Chodzieży. Nagrodzono 39 osób.

marzec 2016  Wprowadzono nową usługę - wypożyczanie e-czytników, które umożliwiają lekturę publikacji w formie elektronicznej (bogaty wybór książek w jednym miejscu: lektury szkolne, literatura piękna, popularno-naukowa i e-prasa). E-czytniki można wypożyczać w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej.

7 marca 2016

Turniej Wiedzy o Pile, konkurs dla uczniów szkół podstawowych miasta Piły, 14 edycja

udział wzięło 14 uczniów z pilskich szkół podstawowych. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszego obejmującego test i drugiego, składającego się z 5 zadań turniejowych. Głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich oraz Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

12 marca 2016

Książka jest O.K!

Spotkanie z Joanną Concejo, która projektuje ceramikę, uczy rysunku we Włoszech i rysuje książki wydawane we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii i w Polsce; w Pile, Filia nr 4 i Chrustowie.

27 kwietnia 2016

Rozmowa z Angeliką Kuźniak, autorką powieści reportersko-biograficznych. Podczas spotkania można było posłuchać uważnych kobiecych historii; o Papuszy – poetce Bronisławie Wajs, wykluczonej z romskiej społeczności, o Marlenie Dietriech i Ewie Demarczyk i Zofii Stryjeńskiej. W spotkaniu uczestniczyło  65 osób.

8-15 maja 2016

Tydzień Bibliotek, pn. „Biblioteka inspiruje”, 13. edycja

Celem Tygodnia była promocja biblioteki jako centrum życia w wymiarach kulturalnym, edukacyjnym i informacyjnym, do którego przychodzi się po inspiracje, wiedzę i aby ciekawie spędzać czas wolny. Promowano nową ofertę biblioteki: wypożyczanie e-czytników, które umożliwiają lekturę publikacji w formie elektronicznej. W Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych odbyło się łącznie 35 spotkań, w tym 7 w godzinach popołudniowych; spotkania z czytelnikami, zajęcia interaktywne z książką dla dzieci, lekcje i wycieczki biblioteczne dla grup zorganizowanych z pilskich przedszkoli i szkół. Łącznie w Tygodniu Bibliotek odwiedziło placówki biblioteczne 560 mieszkańców miasta, w różnym wieku, głównie dzieci i młodzież. 

20 maja 2016

Książka do zjedzenia - zaprezentowano literaturę litewską.

Gościem była  Kristina Sabaliauskaite, autorka „Silva rerum”, książki uznawanej  za jedną z najważniejszych w ostatnim dziesięcioleciu na Litwie. Za sportretowanie Wilna w powieści otrzymała Nagrodę Świętego Krzysztofa, a cała trylogia została w 2015 roku nagrodzona prestiżową nagrodą im. Liudasa Dovydėnasa. Rozmowę prowadziły: Izabela Korybut-Daszkiewicz, tłumaczka książki i Justyna Prusinowska, bałtolog, badaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Indywidualnym rozmowom sprzyjał poczęstunek „mrowisko”. Wydarzeniu towarzyszył koncert „Cymbały na pograniczu kultur i epok” białoruskiej cymbalistki Nadzeyi Karakulki połączony z prelekcją Anastasiyi Niakrasavej.

30 maja -

6 czerwca 2016

Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom, Ogólnopolska Kampania Społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” - książki z klasyki literatury polskiej oraz uznanych współczesnych autorów, nagrodzonych w konkursach: Polskiej Sekcji IBBY, im. Kornela Makuszyńskiego, im. Astrid Lindgren i wpisanych na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena; 26 spotkań, w których udział wzięło 650 dzieci z pilskich przedszkoli i szkół. Każdy grupowy uczestnik (przedszkole, szkoła) obdarowany został plakatem: 15.Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

4 czerwca 2016

Noc Bibliotek „Wolno czytać”, 2. edycja

Ogólnokrajowa akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, najbardziej dostępne i otwarte dla wszystkich, nawet wieczorno-nocną porą. Jej tegoroczne hasło brzmiało „Wolno czytać”. Odbył się trzeci* slam po naszemu*. Udział mógł wziąć każdy, kto na scenie wśród książek, w pięciu minutach, przedstawi własny tekst literacki. Gościem specjalnym w „Noc Bibliotek” był Tomasz Perlicjan (Penetrator Mistycznych Przestrzeni Plastycznych), obchodzący jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

Podczas wydarzenia Bibliotekę Główną odwiedziło 45 osób.

25 czerwca 2016

 

Książka jest O.K!

Spotkanie z Adamem Wójcickim, malarzem, rysownikiem komiksowym i ilustratorem.

Inspirację do spotkań stanowiła książka pt. „O.G.R.Ó.D. Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze” autorstwa Ewy Kołaczyńskiej, do której Adam Wójcicki wykonał ilustracje; w Pile, Filia nr 7 i Brzostowie.

lipiec - sierpień 2016 

Wakacje z wyobraźnią, twórcze zabawy z książką; literackie, „głośne czytanie”, artystyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, projekcje filmowe, prezentacje audiobooków, gry i zabawy przy komputerze, 78 zajęć, w których uczestniczyło 306 dzieci.

21 lipca 2016

Książka jest O.K!  

warsztaty animacji poklatkowej z Moniką i Adamem Świerżewskimi w Szydłowie i w Pile, przed filią biblioteczną nr 1 przy ul. Ludowej.

Pani Monika rysuje, a pan Adam maluje. Uczestnicy tworzyli własne książki o BOBOMowym Miśku.

12 - 13 sierpnia 2016

Książka jest O.K!

rodzinny spektakl: “Trzej muszkieterowie”, w reżyserii Jakuba Kasprzaka. Dobrze znana powieść płaszcza i szpady Alexandra Dumasa, stała się pretekstem do cofnięcia się w czasy dzieciństwa, gdzie naszymi miejscami zabaw nie były wzgórza XVI-wiecznego Paryża, ale podwórka z kilkoma drzewami, piaskownicą i pordzewiałym trzepakiem. Zaledwie dwóch aktorów: Bartosz Budny, Michał Karczewski, odgrywało aż osiemnaście postaci; w Witrogoszczy – Kolonia, gm. Łobżenica oraz w Pile, osiedle Zamość, przy ul. Walki Młodych.

22 września 2016

Spotkanie z Bogusławem Chmielem, pilskim poetą, promocja najnowszego tomiku poezji “Tylko chwile. W rozmowie uczestniczyło 21 osób. 

23 września 2016

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol  „Ja i mój świat” 13. edycja, wspólnie z Fundacją Literacką im. Agnieszki Bartol, Towarzystwem Miłośników Miasta Piły. Adresowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W konkursie udział wzięło 612 autorów z różnych stron Polski, którzy nadesłali 4.090 tekstów wierszem i prozą. Najwięcej prac zgłosili twórcy z województw: wielkopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego. Nagrodzono 16 młodych twórców.

7 października 2016

Rozmowa z Filipem Springerem, reportażystą i fotografikiem o książce „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. W spotkaniu udział wzięło 90 osób.

19 listopada 2016

Książka jest O.K!  

wysłuchaliśmy „Bajkę o Wojnie”, w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej PiMBP w Pile oraz w świetlicy wiejskiej w Nieżychowie.

Czytała autorka Joanna Rudniańska. Bajka nawiązywała do tragicznego wydarzenia z 6 sierpnia 1945 r., kiedy to na Hiroszimę spadła bomba atomowa. I wbrew tytułowi stanowiła wielką pochwałą pokoju.

24 listopada 2016

Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką bestsellerowych trylogii „Cukiernia pod Amorem”, „Podróże do miasta świateł”. Udział wzięło 57 osób.

25 - 26 listopada 2016

Książka jest O.K! 

spotkanie z Marianną Oklejak, autorką książki „Cuda Wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”;  w Pile, w Filii nr 6 i Gromadnie, gm. Wyrzysk.

16 grudnia 2016

Spotkanie z Małgorzatą Modrak, gerontologiem, promotorką zdrowia, autorką książek, m.in. „Trzeci poziom dojrzałości”, "Szczęśliwe życie po sześćdziesiątce" oraz ćwiczeń pamięci dla osób z zaburzeniami demencyjnymi.

Udział wzięło 31 osób.

20 grudnia 2016

Książka jest O.K! 

Podsumowanie konkursów artystycznych „Stwórz własną książkę” i „Tak czytam”.

Na konkurs napłynęło 88 książek, z Piły, Dobrzycy, Dziembowa, Dziembówka, Gulcza, Falmierowa, Jaraczewa, Kunowa, Łobżenicy, Miasteczka Krajeńskiego, Walentynowa, Grabionnej, Wiktorówka, Szydłowa, Śmiłowa, Wysokiej, Mościsk, Ługów Ujskich, Wiktorówka, Wyrzyska, Zawady, Skórki. Na konkurs fotograficzny napłynęło 98 fotografii od 61 autorów z Piły, z Wysokiej, z Łobżenicy i z Trzcianki.

styczeń - grudzień 2017

Dyskusyjny Klub Książki „Po słowach” działający w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki np. „Tu czytamy”. Członkowie spotkali się 10 razy, łącznie 69 osób.

styczeń - grudzień 2017

Rodzinne popołudnia z Misiem dla dzieci do lat 6 i rodziców w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej. Zajęcia interdyscyplinarne z elementami pedagogiki zabawy, 30 spotkań,  265 uczestników: dzieci, rodziców i dziadków.

styczeń - grudzień 2017 

Urodziny w bibliotece dla rodziców chcących zorganizować swojemu dziecku urodziny w bibliotece. Dwugodzinny program uzgadniany jest wspólnie z animatorem – bibliotekarzem, 11 solenizantów, łącznie 120 uczestników.

30 stycznia - 10 lutego 2017

Zimowe czary w bibliotece zajęcia dla dzieci i młodzieży spędzających ferie zimowe w mieście w ramach miejskiego projektu  „Ferie w mieście”. Były to zabawy interdyscyplinarne, do których inspirację stanowiły ulubione książki. Odbyło się 50 spotkań, z oferty skorzystało 269  dzieci i młodzieży. Młodszym dzieciom w zajęciach towarzyszyli rodzice, dziadkowie lub starsze rodzeństwo.

23 lutego 2017

Promocja książki „Agnieszka i Pegaz”

Współorganizacja spotkania  promującego książkę „Agnieszka i Pegaz” wydaną przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol. Książka zawiera utwory Agnieszki Bartol oraz laureatów XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol „Ja i mój świat”.


marzec 2017

Przystąpiono do projektu „Biblioteka przyjazna osobom z autyzmem”.

Opracowano i wdrożono pomoce w korzystaniu ze zgromadzonych zasobów, min. dodatkowe karty czytelnika, gdzie mogą być umieszczane ważne informacje np. data oddania książki, adres biblioteki, godziny otwarcia, informacja o zainteresowaniach jej właściciela, rodzaju komunikacji z nim; specjalna mapa, która pomoże w samodzielnym korzystaniu ze zbiorów, w każdej placówce.

Projekt „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osoba z autyzmem” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w partnerstwie z Fundacją „SYNAPSiS” w ramach programu Obywatele dla Demokracji”.

16 marca 2017

Regionalny Konkurs Literacki „O Złote Pióro” - „Od magii świata do magii słowa” 14. edycja - konkurs ogłoszony został przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Biblioteką. Patronat sprawowała Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol. W konkursie udział wzięło 74 autorów, którzy nadesłali 281 utworów wierszem i prozą. Prace konkursowe zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wyrzyska, Wysokiej, Kaczor, Osieka, Łobżenicy, Ujścia, Rzadkowa i Białośliwia.

Nagrodzono 40 osób. W uroczystym ogłoszeniu wyników udział wzięło około 100 osób.

20 marca 2017

Turniej Wiedzy o Pile, 15. edycja, konkurs dla uczniów szkół podstawowych. W konkursie udział wzięło 16 uczniów z pilskich szkół podstawowych. Zestawy pytań obejmujące dzieje i współczesność miasta, przygotował Maciej Usurski, kustosz Muzeum Stanisława Staszica. Głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich oraz Muzeum Stanisława Staszica w Pile. 

maj - czerwiec 2017

17. Nadnoteckie Dni Literatury

Na program złożyły się: Turniej Jednego Wiersza, napłynęło 17 utworów poetyckich, dotąd niepublikowanych, z Piły i północnej Wielkopolski. Do głosowania o nagrodę publiczności, podczas biesiady literackiej,  zakwalifikowało 5  wierszy.  Laureatką nagrody publiczności została Weronika Pytlarz i otrzymała zestaw książek;  Laureatką nagrody głównej, decyzją Jury w składzie: dr Dariusz Tomasz Lebioda (przewodniczący), Tadeusz Wyrwa-Krzyżański (członek) oraz Jerzy Utkin (członek) została Krystyna Iwona Fatyga za wiersz [Tacy sami jak ja…]  i otrzymała nagrodę główną w wysokości 1000 zł.

- Biesiada literacka, z pisarzami Nadnotecia. Udział wzięło 10 twórców: Zuzanna Przeworska, Ewa Nowakowska, Elżbieta Wasyłyk, Bogusław Chmiel, Edmund MuscariCzynszak,  Mieczysław Ślesicki, Bogusław Urlik, Jerzy Utkin, Henryk Liszkiewicz, Tadeusz Wyrwa – Krzyżański, Biesiadę poprowadził  Dariusz Lebioda, poeta,  krytyk literacki, redaktor.

8 - 15 maja 2017

Tydzień Bibliotek, pn. „Biblioteka. Oczywiście!”, 14. edycja

Celem Tygodnia była promocja biblioteki jako centrum życia w wymiarach kulturalnym, edukacyjnym i informacyjnym, do którego przychodzi się po inspiracje, wiedzę i aby ciekawie spędzać czas wolny. Promowano nową ofertę biblioteki: wypożyczanie e-czytników, które umożliwiają lekturę publikacji w formie elektroniczne.

W Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych odbyło się łącznie 50 spotkań, w tym 5 w godzinach popołudniowych; spotkania z czytelnikami, zajęcia interaktywne z książką dla dzieci, lekcje i wycieczki biblioteczne dla grup zorganizowanych z pilskich przedszkoli i szkół. Łącznie w Tygodniu Bibliotek odwiedziło placówki biblioteczne 922 mieszkańców miasta, w różnym wieku, głównie dzieci i młodzież. 

11 maja 2017

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką biografii ks. Jana Twardowskiego “Ksiądz Paradoks”, biografii “Beksińscy. Portret podwójny” oraz książki “1945. Wojna i pokój”, która weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników "Gazety Wyborczej". Laureatka między innymi Nagrody Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, udział wzięło 85 osób.

 3 czerwca 2017

Noc Bibliotek „Czytanie porusza”, 3. edycja

W Bibliotece Głównej odbył się spektakl improwizowany - Wycieczki osobiste. Aktorzy zagrali bez scenariusza, bez rozpisanych ról, bez uprzednio przygotowanej fabuły. Na żywo, z głowy, na oczach widowni – do inspiracji gości: Macieja Usurskiego, kustosza Muzeum Stanisława Staszica, Artura Stanilewicza, przyrodnika i badacza, przedstawiciela Pilskiego Koła Klubu Przyrodników, nauczyciela i muzyka; Jagody Kurnikowskiej, uczennicy, laureatki VI ogólnopolskiej Olimpiady Medialnej. W Oddziale dla Dzieci odwiedzający nagrywali audiobooka z wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, wzięli udział w sesji fotograficznej z rekwizytami. Zdjęcia małym i dużym modelom wykonał bezpłatnie Robert Judycki. Na zakończenie dzieci przeprowadzały ciekawe eksperymenty. Podczas wydarzenia Bibliotekę Główną odwiedziło 130 osób.

Organizatorami ogólnokrajowej akcji byli: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza”   i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki.

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.

3 - 10 czerwca 2017

Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom, 16. edycja

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” - książki z klasyki literatury polskiej oraz uznanych współczesnych autorów, nagrodzonych w konkursach: Polskiej Sekcji IBBY, im. Kornela Makuszyńskiego, im. Astrid Lindgren i wpisanych na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena; 31 spotkań, w których udział wzięło 566 dzieci z pilskich przedszkoli i szkół. Każdy grupowy uczestnik (przedszkole, szkoła) obdarowany został plakatem: 16. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

 lipiec - sierpień 2017

Wakacje z wyobraźnią

Twórcze zabawy z książką; literackie, „głośne czytanie”, artystyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, projekcje filmowe, prezentacje audiobooków, gry i zabawy przy komputerze, 101 zajęć, w których uczestniczyło 772 dzieci.

7 lipca 2017

Książka jest O.K!

Spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książek dla dzieci, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, wydane w 2015 roku przez Poradnię K, są jej powrotem do literatury dziecięcej. Zilustrowane przez Daniela de Latour, Skarpetki zdobyły kilka nominacji i nagród. Warsztat  muzyczny „W to mi graj”, do którego inspirację stanowiła książka pt. „W to mi graj. Bajki muzyczne” z ilustracjami Józefa Wilkonia, odbył się w Pile (Oddział dla Dzieci, ul. Staromiejska 14) i w Śmiłowie ( biblioteka).

 22 września 2017

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską, pochodzącą z Piły pisarką, cieszących się dużym powodzeniem książek historycznych. Literacko debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem „Z jednej strony, z drugiej strony”, która jest jedyną literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce.       W 2010 roku ukazała się „Gra w kości” – pierwsza jej powieść o Piastach a dwa lata później , w 2012 r., bestsellerowa „Korona śniegu i krwi”, która jest pierwszą częścią cyklu „Odrodzone królestwo”. Kolejna część z 2014r. to „Niewidzialna korona”,  w 2017 r. ukazała się trzecia część trylogii „Płomienna korona”. W spotkaniu udział wzięło 110 osób.

23 września 2017

Książka jest O.K!

Spotkanie z Przemysławem Wechterowiczem, autorem, który snuł już historie o marzeniach („Wielkie marzenia”), o jamniku („Anastazy”), o pannie mrówce („Mrówka wychodzi za mąż”), o trudnych pytaniach („Czy można dotknąć tęczy?”), o wesołej krówce („Lukrecja”) i wyjątkowych mamach („Mama”). A ponieważ głowę ma zawsze pełną pomysłów, co jakiś czas pojawiają się nowe tytuły. Inspirację do spotkania stanowiła książka pt. „Być jak Tygrys” ze wspaniałymi ilustracjami Emilii Dziubak. Spotkania odbyły się w Pile, w Filii nr 1, ul. Ludowa 11 i w Bąkowie, w świetlicy wiejskiej

7 października 2017

Książka jest O.K!

Spotkanie i wspólne czytanie z Marcinem Pałaszem, autorem książek dla dzieci, laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnym laureatem wyróżnienia w tym konkursie. Marcin Pałasz debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów".

Spotkania odbyły sie w Oddziale dla Dzieci, ul. Staromiejska 14 (godz.11)  i w Szydłowie, w Centrum Upowszechniania Kultury.

listopad 2017

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Biblioteka włączyła się w obchody, organizowanego w Pile, Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. W ramach obchodów odbyły się dwa spotkania: z Anną Czerwińską-Rydel (17.11), autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej;  Dorotą Zawadzką (15.11), psychologiem rozwojowym, autorką poradników dla rodziców.

11 listopada 2017

„Wygrać Polskę”, wystawa wydawnictw kolekcjonerskich i współczesnych ze zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana

Na wystawę złożyły się plansze oraz wydawnictwa zwarte będące w naszych zbiorach. Na siedmiu planszach przedstawiono atmosferę dni, w których Polacy przejmowali władzę z rąk zaborcówi formowali polskie wojsko.

Na wystawę złożyły się również wydawnictwa z lat 1920-1945, m.in. „Józef Piłsudski” autorstwa Janusza Jędrzejewicza, majora piechoty Wojska Polskiego, ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Polsce międzywojennej, wydanie z 1920 r.; „Dzieje Kultury Polskiej”, t.1796-1930, dodruk do przedwojennego wydania z 1960 r., Księgarnia Wydawnicza Trzaska, Evert i Michalski oraz publikacje wydane po 1989r., głównie opracowania historyczne. Uzupełnieniem całości są dzienniki ustaw z roku 1937, 1945 i 1989.

 grudzień 2017

Podpisano porozumienie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym im. Henryka Ruszczyca „Larix”, w ramach którego biblioteka otrzymała nieodpłatnie 1493 tytuły audiobooków w szyfrowanym formacie czytak i dwa urządzenia: Czytak Plus i Czytak NPN, które są udostępniane czytelnikom z orzeczeniem o dysfunkcji wzroku.

20 grudnia 2017

Książka jest O.K! 

Podsumowanie konkursów artystycznych „Stwórz własną książkę” i „Tak czytam”.

Napłynęło 96 książek, z Piły, Dobrzycy, Dziembowa, Dziembówka, Gulcza, Falmierowa, Jaraczewa, Kunowa, Łobżenicy, Miasteczka Krajeńskiego, Walentynowa, Grabionnej, Wiktorówka, Szydłowa, Śmiłowa, Wysokiej, Mościsk, Ługów Ujskich,  Wyrzyska, Zawady, Skórki.  77. książek twórcą jest jeden autor, 19 książek, autorami rodziny, mama z synem, z córką, rodzeństwo, przyjaciele i znajomi, grupa przedszkolna z panią nauczycielką, zespół klasowy.

W konkursie wyróżniono 41 książek, 107. autorów.

Na konkurs fotograficzny napłynęło 126 fotografii od 48 autorów z Piły, z Wysokiej, z Łobżenicy, Wyrzyska i Białośliwia.

Nagrodzono 10 fotografii.

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30