Wydarzenia w latach 2012 - 2013

styczeń_czerwiec 2012 Warsztaty słowa dla seniorów prowadzone  przez Henryka Liszkiewicza, pilskiego poetę. W I poł. 2012r. -  5 warsztatów, 26 uczestników - studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
17 stycznia 2012

Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem, prozaikiem, krytykiem filmowym, scenarzystą. Popularność przyniosły mu przede wszystkim głośna powieść „Gnój" (2003 r.), za którą został nagrodzony „Paszportem Polityki" i Nagrodą Literacką Nike oraz scenariusze do filmów Magdaleny Piekorz „Pręgi” (główna nagroda na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni) i „Senność”.

13-24 lutego 2012 Zimowe czary w bibliotece, w  oddziale dla dzieci projekcjom filmów i słuchaniu audiobooków towarzyszyły prowadzone przez animatora bibliotekarza, zajęcia plastyczne. W filiach głośno czytano fragmenty książek. Uzupełnienie stanowiły zajęcia literacko-plastyczne. Łącznie odbyły się 24 spotkania. Z oferty skorzystało 271 dzieci i młodzieży. Ponadto codziennie w godzinach otwarcia oddziału dla dzieci i filii bibliotecznych dostępne były gry planszowe i multimedialne programy edukacyjne, bezpłatny Internet, dla młodszych dzieci kolorowanki i ilustrowanie ulubionych książek.
14 marca 2012   9. edycja Regionalnego Konkursu Literackiego „O Złote Pióro” - „Od magii świata do magii słowa”. Konkurs ogłoszony został przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Biblioteką. Patronat sprawowała Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol. Adresowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Piły i regionu pilskiego. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie zestawu od 3 do 5 wierszy lub prozę na dowolny temat. W konkursie udział wzięło 87 autorów, którzy nadesłali 402 utwory wierszem i prozą. Prace konkursowe zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wysokiej, Wyrzyska, Łobżenicy, Miasteczka Krajeńskiego, Białośliwia, Kaczor, Czajcze, a także z Chwiramu. Nagrodzono 18 osób.  
22 marca 2012 

Wieczór multimedialny „Wiersze Tomasza Perlicjana”.

Własną poezję w niekonwencjonalny sposób zaprezentował Tomasz Perlicjan wspólnie z Grupą Artystyczną Poka Poka w osobach: Paula Marinelli i Michał Adamczewski. Teatralnie i w formie tzw. poedysków. W pokazie multimedialnym uczestniczyło 75 osób.  

17 kwietnia 2012  3. Miejski Konkurs Wiedzy o życiu i Twórczości Adama Mickiewicza,
Udział wzięło 16 uczniów z pilskich szkół podstawowych, którzy rozwiązywali test składający się z 32 pytań. Pytania dotyczyły biografii i utworów Adama Mickiewicza. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Bibliotekę.  Głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile.
24 kwietnia 2012  Spotkanie z Wojciechem Tochmanem, autorem pięciu książek reporterskich i jednej powieści „Córeńka” o Beacie Pawlak, koleżance – reporterce, która zginęła w 2002 r. w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali. Trzy książki reporterskie poświęcił Polsce. W „Bóg zapłać” połączył dwie poprzednie książki: „Schodów się nie pali” i „Wściekły pies”. Kolejne to książki o ludobójstwie w Bośni – „Jakbyś kamień jadła” (ze zdjęciami Jerzego Gumowskiego) i Rwandzie - „Dzisiaj narysujemy śmierć”. Dwukrotny finalista Literackiej Nagrody Nike.
27 kwietnia 2012  „Mała i Wielka Polska”, 3. Miejski i Powiatowy Konkurs Historyczny, udział wzięło 32 młodych historyków, uczniów z pilskich szkół podstawowej oraz z powiatu pilskiego. Pytania obejmowały treści z podstawy programowej nauczania historii   w szkole podstawowej oraz wydarzeń  z powstania wielkopolskiego na ziemi pilskiej. Finaliści musieli wykazać się umiejętnością pracy z tekstem źródłowym, odczytywaniem map, umieszczaniem wydarzeń w przedziałach czasowych.
Zmaganiom młodych historyków towarzyszyła multimedialna wystawa fotograficzna „Piła - nasze odkrycia” oraz spotkanie autorami: Romanem Oleś i Waldemarem Kwaśnik. Współorganizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Pile.
19 maja 2012 

Ochody Pilskiej Nocy Muzeów.  Na program złożyły się:

Biblioteka Głowna, ul. Buczka 14:
- Prezentacje zbiorów, książki, audiobooki, zbiory muzyczne;
- Alternatywny wieczór poetycki pn. „Slam po naszemu”.

Udział mógł wziąć każdy, kto w ciągu 10 minut przedstawi własny tekst literacki. Konkurs poprowadził Michał  Zabłocki, poeta, reżyser z krakowskiej Piwnicy pod Baranami, autor tekstów do piosenek Grzegorza Turnaua, Anny Szałapak, Czesława Mozila. Pomysłodawca działań wyprowadzających wiersze z książek:  „Multipoezja" (na murach domów przy ul. Brackiej 1 w Krakowie, poezji chodnikowej) oraz poetyckiego portalu

www.emultipoetry.eu

 

Udział wzięło 19 wielbicieli słowa (miały miejsce także wystąpienia grupowe). Publiczność oceniała na bieżąco zarówno treść wierszy, jak i umiejętności oratorskie oraz sposób prezentacji. Laureatem został Bartosz Ćwikliński, raper, nauczyciel języka angielskiego z Piły. Otrzymał nagrodę w wysokości 500 zł i bonus w wysokości 10 zł od prowadzącego wieczór, pana Michała Zabłockiego. Publiczność wysoko oceniła także twórczość Laury Chuchli, najmłodszej uczestniczki, która do recytacji wierszy zaprosiła Sandrę Kuszpińską (II miejsce) oraz wiersze w aranżacji muzycznej Ewy Nowakowskiej i Piotra Nadulskiego (III miejsce). 
 Filia nr 1, ul. Ludowa 11 („Blaszak”)
- Przedstawienie „Wszystkie smoki o tym wiedzą" bibliotecznego teatrzyku kukiełkowego „Bajdurek”.
- Maraton czytania dla dzieci i rodziców, warsztaty pisania znaków japońskich, wystawa „Manga Patrycji Ignaczak”.

8-15 maja 2012  Tydzień Bibliotek, pn. „Biblioteka ciągle w grze”, 9. edycja
Promocja biblioteki jako centrum życia w wymiarach kulturalnym, edukacyjnym i informacyjnym, miejsca spotkań z książką i jej twórcą, do którego przychodzi się nie tylko po wiedzę, ale i po rozrywkę. Program obejmował: dni otwarte, zajęcia interaktywne, konkursy, wystawy, warsztaty.
W Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych odbyło się 51 spotkań z czytelnikami i  zajęć interaktywnych z książką. Łącznie w Tygodniu Bibliotek udział wzięło 911 mieszkańców miasta, głównie dzieci i młodzież  z pilskich przedszkoli i szkół.  
9 maja 2012  Teraz Europa, 9 Turniej Wiedzy o Europie i Unii Europejskiej
Młodzi Europejczycy musieli wykazać się nie tyle wiedzą encyklopedyczną, lecz refleksem, spostrzegawczością, umiejętnością kojarzenia faktów i wyobraźnią. Poszczególne konkurencje dotyczyły historii, geografii państw, symboli, kuchni europejskiej. Udział wzięły dwuosobowe reprezentacje szkół podstawowych Piły i powiatu pilskiego, 10 uczniów. Nagrody ufundowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Starostwo Powiatowe w Pile, Urząd Miasta Piły, Wielkopolskie Centrum Informacji Europejskiej w Poznaniu i pilską bibliotekę otrzymali wszyscy uczestnicy turnieju. Współorganizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile (Szkolny Klub Europejski „Eurosiódemka”).
16 maja 2012  Warsztat tworzenia komiksów prowadzony przez  Michała Słomkę, historyka kultury, inicjatora i organizatora spotkań, koncertów, projekcji, publikacji prezentujących kulturę krajów Europy Środkowej. Koordynator projektu Centrala Central Europe Comics Art, promującego sztukę komiksu Europy Środkowej. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach konkursu dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, na komiks „BIBLIO STORY – wypromuj swoją ulubioną bibliotekę”, którego organizatorem była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W warsztacie udział wzięło 28 licealistów.

 29 maja -

12 czerwca 2012

11.Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom,

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” obchodzona z udziałem dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Poznawano m.in. baśnie Andersena, braci Grimm, europejskie wiersze współczesnych autorów. Codziennie dzieciom czytali specjalni goście i przyjaciele biblioteki. Głośne czytanie uatrakcyjniono prezentacjami multimedialnymi, zabawami plastycznymi

i literackimi oraz rytmicznymi. Łącznie odbyło się 26 spotkań.

Do realizacji Tygodnia włączyło się 16 współtwórców i 780 odbiorców z przedszkoli nr 2, 3, 4, 7, 12, 13, 15, 16, 17, 19, „Caritas”, szkół podstawowych nr 1, 2, 12, zespołów szkół nr 1 i 2 oraz dzieci ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile. 

6 czerwca 2012 

Książkobus Wydawnictwa Media Rodzina pojawił się przy pl. Zwycięstwa w Pile. Przywiózł dla czytelników biblioteki w Pile oraz bibliotek gminnych powiatu pilskiego prezent – 400 książek. W bajkowo zaaranżowanym  wnętrzu - paszczy rekina - animatorzy prowadzili zabawy literackie. Specjalnym gościem była Eliza Piotrowska, autorka i ilustratorka ponad 30 książek dla dzieci, krytyczka sztuki, tłumaczka języka włoskiego, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych.
Spotkaniu towarzyszyły warsztaty ilustratorskie a pomysłowość

i talenty plastyczne uczestników można było podziwiać na

plenerowej wystawie.

 6 czerwca 2012

Podsumowanie konkursu „Ilustracja do wybranego utworu Jana Brzechwy”, Miejski Konkurs Plastyczny dla Uczniów Szkół Podstawowych, 4 edycja
Konkurs został zorganizowany przez świetlicę Zespołu Szkół

im. Jana Brzechwy w Pile we współpracy z Biblioteką. Na konkurs plastyczny napłynęły prace plastyczne uczniów klas I-III z pilskich szkół, wykonane różnymi technikami, rysunek, akwarela, kolaż, wydzieranka.  

 lipiec - sierpień 2012 Wakacje z wyobraźnią, raz w tygodniu w filiach bibliotecznych miały miejsce zabawy z książką, zajęcia literackie, plastyczne i teatralne.  W oddziale dla dzieci w sierpniu zajęcia odbywały się codziennie. Powstał „Wakacyjny Klub Młodych Odkrywców”, a podczas spotkań teatralnych uczestnicy poznali teatrzyk paluszkowy i kukiełkowy. Inspirację do zajęć interdyscyplinarnych w filiach stanowiły wysłuchane fragmenty ulubionych książek. Spotkania były także pretekstem do poznawania nowych ludzi, spędzania wolnego  czasu w bibliotece, w grupie znajomych z podwórka.
Ponadto codziennie w godzinach otwarcia oddziału dla dzieci i filii bibliotecznych oferowano gry planszowe i multimedialne programy edukacyjne, bezpłatny Internet, dla młodszych dzieci kolorowanki i ilustrowanie ulubionych książek. 
13-14 lipca 2012 Przedstawienie „Gąsienica, czyli bajka z jajka” na motywach książki „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle’a,  wystawił Teatr Plac Zabaw w Bronisławkach i w Pile. Spektakle utrzymane były w konwencji teatru współuczestnictwa, w którym wykorzystano pacynki i marionetki sycylijskie. Poprzedziły je pięciogodzinne warsztaty, podczas których dzieci poznały elementy teatralnej kreacji, jak scenografia, słowo, aktor, postać sceniczna, scenariusz, interpretacja reżysera. Spotkania odbyły się w ramach działań społecznych i artystycznych pn. Książka jest O.K! 
10 sierpnia 2012 Spotkania w ramach działań społecznych i artystycznych pn. Książka jest O.K! Warsztaty artystyczne o emocjach i uważności z Roksaną Jędrzejewska – Wróbel w Pile (Jadwiżyn) i Śmiłowie.
17 września 2012

Podsumowanie 10. edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol  „Ja i mój świat”. Konkurs organizowany wspólnie z Fundacją Literacką im. Agnieszki Bartol, Towarzystwem Miłośników Miasta Piły. Adresowany był do dzieci

i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół

ponadgimnazjalnych.

W konkursie udział wzięło 1329 autorów z różnych stron Polski, ze wszystkich województw, którzy nadesłali 13.245 tekstów wierszem i prozą. Najwięcej prac zgłosili twórcy z województw: podkarpackiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego

i lubelskiego. Nagrodę Grand Prix zdobył Maciej Żulko z Lęborka. Przyznano 3 nagrody w kategoriach do 15 i powyżej 15 lat, 6 wyróżnień, 5 nagród specjalnych.

29 września 2012 Lolkowe warsztaty w ramach działań społecznych i artystycznych pn. Książka jest O.K!  z Katarzyną Bogucką i Grupą Projektową Nioska w Pile (filia nr 4) i Kosztowie.
10 października 2012

Jubileusz 30-lecia pracy twórczej Jerzego Utkina, poety, prozaika, dziennikarza, autora tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży. Prowadzenie Sergiusz Sterna-Wachowiak, poeta, tłumacz, krytyk literacki, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jubileusz uświetnił montaż poetycki „Dusze i sumienia”: Grażyna Korin – aktorki Teatru Nowego z Poznaniu i Krzysztofa Szulejko – aktora, reżysera, animatora amatorskiego ruchu artystycznego.

W spotkaniu udział wzięło 60 osób.

20 października 2012 Warsztaty plakatu  w ramach działań społecznych i artystycznych pn. Książka jest O.K!,  z Janem Bajtlikiem w Pile (os. Zamość) i Krostkowie.
15-16 listopada 2012

Książka do zjedzenia - literatura i kultura rumuńska.

Gościem był Dan Lungu, rumuński pisarz. W Polsce ukazała się jego książka „Jestem komunistyczną babą!”, za którą autor otrzymał podwójną nominację do europejskiej nagrody im. Jeana Monneta. Spotkanie prowadziły: Sabra Daici, znawczyni literatury rumuńskiej, dyrektorka Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie i Joanna Kornaś-Warwas, tłumaczka książki. Spotkanie uświetnił koncert muzyki tradycyjnej w wykonaniu Dumitru Harea (fletnia Pana) i Andrija Melnyka (akordeon), mołdawsko-ukraińskiego duetu. Narodowe danie rumuńskie – zacuskę (pastę z bakłażanów i pomidorów), przygotowały panie ze stołówki Szkoły Podstawowej im.Wiktora Kai w Białośliwiu. Multimedialna wystawa zdjęć czytelników, ukazująca wrażenia z pobytu w Rumunii stała się pretekstem do indywidualnych rozmów z pisarzem. Imprezy towarzyszące: pokaz filmu „Droga na drugą stronę” (2011 r.) rumuńskiej reżyserki Anci Damian, Film nagradzany był na festiwalach międzynarodowych, m.in. otrzymał Nagrodę Specjalną 37. Gdynia Film Festiwalu – za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne. Spotkanie z Janem Kołodziejskim, reporterem poznańskiej opozycji, obecnie pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, autorem wystawy oraz albumu „Solidarni z Rumunią”, Fotograficzna relacja autorstwa Jana Kołodziejskiego znajduje się obecnie w Muzeum Historii Rumunii w Bukareszcie. W wydarzeniu uczestniczyło łącznie 150 osób.

23-24 listopada 2012 W ramach działań społecznych i artystycznych pn. Książka jest O.K!  warsztaty animacji poklatkowej „Ożywianie na ekranie” z  Aleksandrą i Łukaszem Wiese; uczestnicy stworzyli filmy animowane do książek wydawnictwa Tako - w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej (.) i Bądeczu.
grudzień 2012

Nominacja do Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego za rok 2012 za kreowanie wizerunku Wielkopolski jako regionu kultury oraz łączące sprawne działanie

z bezinteresownością.

14 grudnia 2012

Uroczyste podsumowanie projektu i konkursów pn. „Stwórz własną książkę” miało miejsce w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej. Na konkurs nadesłano 51 książek, w tym 6 w wersji elektronicznej, z Piły, Wyrzyska, Białośliwia, Rzadkowa, Szydłowa, Miasteczka Krajeńskiego, Mościsk, Glesna, Dziembowa, Dębówka Nowego, Skrzatusza, Kaczor. 43. książek twórcą je

st jeden autor, 8. książek, autorami rodziny, przyjaciele. W konkursie wyróżniono 24. książki, 33. autorów.

31 grudnia 2012 Księgozbiór na dzień 31 grudnia 2012 r. wynosił ogółem 273.091 wol. :
Biblioteka Główna – 150.639 wol., filie 122.452 wol.
Zbiory nieksiążkowe na dzień 31 grudnia 2012 r. liczyły 56.109 jednostek (płyty CD/DVD, audiobooki, płyty gramofonowe, dokumenty życia społecznego, kartografia, grafika).
Ze zbiorów biblioteki korzystało 15.351 czytelników aktywnie wypożyczających książki i zbiory multimedialne, zarejestrowano łącznie 202.463  odwiedzin w wypożyczalniach, 304.030 wypożyczeń książek i 40.108 zbiorów multimedialnych.
11 stycznia 2013

„Franciszek Toboła. Powstaniec wielkopolski i śląski.

Pierwszy Prezydent Piły”, spotkanie z autorem Wojciechem Kicmanem oraz fundatorami publikacji: wnuczkami i wnukami pana Franciszka Toboły.

11 stycznia 2013 Nowa siedziba Filii nr 9 przy ul. Wenedów 8A na osiedlu Zielona Dolina. Możliwość korzystania z księgozbioru liczącego 3,5 tysiąca woluminów, w  tym 70%  to literatura piękna dla dorosłych oraz lit. dla dzieci i młodzieży, 12 tytułów czasopism, trzy stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.
14-25 stycznia 2013 Zimowe czary w bibliotece
zajęcia dla dzieci i młodzieży spędzających ferie zimowe w mieście w ramach miejskiego projektu  „Ferie w mieście”.
Zabawy interdyscyplinarne, do których inspiracje stanowiły ulubione książki. Literackie łamigłówki, gry i zabawy tematyczne.
15 stycznia 2013

Podsumowanie projektu „Modernizacja Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile uwzględniająca potrzeby czytelnika niepełnosprawnego – ostatni etap”. Celem projektu było zakończenie realizacji wizerunku instytucji, jako biblioteki otwartej  i funkcjonalnej, w której użytkownik nie jest ograniczony barierami  przestrzennymi i organizacyjnymi.

Projekt dofinansowany ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Infrastruktura Instytucji Kultury” oraz Rady Powiatu Pilskiego i Rady Miasta Piły.

25 stycznia 2013

Książka do zjedzenia - literatura chorwacka.

Spotkanie z Miljenkiem Jergoviciem – chorwackim pisarzem,

ur. w Sarajewie. Prowadzenie: Gordana Durdev-Małkiewicz,

dr językoznawstwa, wykładowczyni Serbistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Magdalena Petryńska, tłumaczka literatury serbskiej, chorwackiej i bośniackiej. Koncert muzyki etno - Balkan Sevdah Akustik.

8 marca 2013

Turniej Wiedzy o Pile, konkurs dla uczniów szkół podstawowych miasta Piły, 11. edycja. W konkursie udział wzięło 27 uczniów z pilskich szkół podstawowych.

Zestawy pytań obejmujące dzieje i współczesność miasta przygotowali pracownicy Filii nr 1 PiMBP. Głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile

 20 marca 2013

Podsumowanie Regionalnego Konkursu Literackiego „O Złote Pióro” - „Od magii świata do magii słowa” 10. edycja. Konkurs ogłoszony przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Biblioteką. W konkursie udział wzięło 71 autorów, którzy nadesłali 355 utworów wierszem

i prozą.

Prace konkursowe zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wysokiej, Wyrzyska, Łobżenicy, Miasteczka Krajeńskiego, Białośliwia, Nowej Wsi Ujskiej i Wałcza.  Nagrodzono 26 osób.

22 marca 2013 "Liberackie warsztaty wolnego czytania", prowadzenie Katarzyna Bazarnik, współautorka książek liberackich i teoretyk liberatury, tłumaczka, redaktorka unikatowej serii Liberatura wydawnictwa Korporacja Ha!art.

 22 marca-

15 kwietnia 2013

„Szwedzki stół - uwolnione książki”, wystawa książek Korporacji Ha!art.  Zaprezentowano utwory polskie oraz najciekawsze przekłady liberatury światowej.
22 marca 2013 Nowa strona internetowa biblioteki – www. biblioteka.pila.pl. Dodano nowe zakładki: katalog on line, a w nim m.in. zbiory multimedialne – nowość w bibliotece – gry komputerowe), dodatkowe informacje dla czytelników (m.in. jak korzystać z katalogów, obsługa konta, zamawianie książek bez wychodzenia z domu, kalendarium wydarzeń, biblioteka bez barier oraz narzędzie do szybkiej komunikacji newsletter.
W 2013 r. odnotowano 143.878 wizyt na stronie internetowej biblioteki.
4 kwietnia 2013

Strefa gier w Filii nr 1, przeznaczona  dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów, uwzględnia potrzeby edukacyjne

i rozrywkowe.

26 kwietnia 2013 Spotkanie autorskie o książce „Rozmowa” z Jackiem Kleyffem, bardem, poetą, aktorem, malarzem, kojarzonym z działalnością opozycyjną w czasach PRL.
29 kwietnia 2013 „Mała i Wielka Polska”. Miejski i Powiatowy Konkurs Historyczny, 7 edycja.
W konkursie udział wzięło 38 młodych historyków, uczniów szkół podstawowych z powiatu pilskiego.
Współorganizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Pile.
 8-15 maja 2013 Tydzień Bibliotek, pn. „Biblioteka jako przestrzeń dla kreatywnych”, 10.edycja,  promocja biblioteki jako centrum życia w wymiarach kulturalnym, edukacyjnym i informacyjnym. Program obejmował: konferencję regionalną, dni otwarte, zajęcia interaktywne, konkursy, wystawy, warsztaty. W 35 spotkaniach z czytelnikami i  zajęciach interaktywnych z książką udział wzięło 615 mieszkańców miasta, głównie dzieci i młodzież z pilskich przedszkoli i szkół.  
 9 maja 2013 Współorganizacja obchodów w Pile „Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek”, przy wsparciu Gabinetu Starosty Pilskiego. Spotkali się bibliotekarze z Wielkopolski. Głównym organizatorem była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
9 maja 2013 Prestiżowe wyróżnienie  - certyfikat „Najlepsze w Polsce”  za tworzenie atrakcyjnej oferty kulturalnej i edukacyjnej w regionie pilskim w Ogólnopolskim Konsumenckim Konkursie Jakości Usług.
19 maja 2013

Pilska Noc Muzeów. Sesja zdjęciowa w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nie czytasz, nie idę  z Tobą do łóżka!”.

Gościem była Monika Banach z Grupy Twórczej Qlub Xsiążkowy. Opieka artystyczna: Pilska Grupa Pasjonatów Fotografii Kadr oraz Fleszkomp – fotografia IT.

„Książki w pudle” – akcja zbiórki książek dla Zakładu Karnego we Wronkach. Przedsięwzięcie zorganizowano z Fundacją Zmiana. Patronat honorowy sprawowali Biblioteka Narodowa i Centralna Służba Więzienna. Przekazano do biblioteki Zakładu Karnego we Wronkach 533 książki.

maj-czerwiec 2013

15 Nadnoteckie Dni Literatury

Biesiada literacka, 25 maja 2013r. w Bibliotece Głównej, udział wzięło 10 twórców: Jan Kasper, Jolanta Nowak-Węklarowa, Zuzanna Przeworska, Anna Dalia Słowińska, Mieczysław Ślesicki, Bogusław Urlik, Jerzy Utkin, Elżbieta Wasyłyk, Tadeusz Wyrwa–Krzyżański, Agnieszka Świderska, laureatka 14.edycji Turnieju Jednego Wiersza. Biesiadę poprowadził Łukasz Jeżyk, krytyk literacki i redaktor. Spotkanie uświetnił koncert, łączący muzykę różnych kultur, zespołu  Yanta z Lipin, koło Chodzieży. 

czerwiec – grudzień  2013 Remont i nowa aranżacja wnętrz Filii nr 6 przy ul. Królowej Jadwigi 17. Funkcjonalne i estetyczne wnętrza, dostęp dla czytelników niepełnosprawnych, 11.600 tys. książek, w tym: 70 % literatura piękna dla dorosłych oraz lit. dla dzieci i młodzieży, 18 tytułów czasopism, 2 stanowiska komputerowe, bezpłatny dostęp do Internetu, popołudniowe zajęcia dla różnych grup wiekowych.
1-8 czerwca 2013

12. Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Głośno czytano w ramach indywidualnych całorocznych projektów, realizowanych przez Oddział dla Dzieci i 7 filii bibliotecznych. Głośne czytanie uatrakcyjniono prezentacjami multimedialnymi, zabawami plastycznymi i literackimi oraz rytmicznymi. Łącznie odbyło się 29 spotkań. W Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej wystawa ilustracji i książek „Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY”. Książki polskich autorów nagrodzone w Konkursie Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY.

6 czerwca 2013 „Polonijna Kazachiada” Zygmunta Kulesiewicza, nauczyciela języka rosyjskiego, m.in. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.
28 czerwca 2013

„Pamiętnik z internowania” Edwina Klessy ze wstępem

i opracowaniem ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB, prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn. Spotkanie poprzedził wykład „Internowania i stan wojenny w Wielkopolsce”, Przemysława Zwiernika z Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu.

lipiec-sierpień 2013 Wakacje z wyobraźnią, zajęcia literackie, plastyczne  i teatralne, do których inspirację stanowiły popularne wśród dzieci książki.  90 zajęć, w których uczestniczyło 734 dzieci.
lipiec-wrzesień 2013

Remont archiwum czasopism w budynku Biblioteki Głównej. Archiwum zawiera oprawne komplety archiwalnych roczników, łącznie 8.968 woluminów; periodyki o tematyce ogólnej

i społeczno-kulturalnej, jak i naukowe czasopisma i wydawnictwa ciągłe z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.

6-7 lipca 2013

Spektakl pt. "Dom wariatów" o geniuszu drzemiącym w każdym

z nas, na podstawie książki "Bajki robotów" Stanisława Lema, wystawił Teatr Wariate z Poznania (w Pile i Dziembówku, gm. Kaczory).

12-13 sierpnia 2013 "Dokąd iść? Mapy mówią do nas”
warsztat plakatu z Krystyną Lipka-Sztarbałło, ilustratorką książek dla dzieci (w Pile i w Okalińcu, gm. Miasteczko Krajeńskie).
wrzesień 2013

Biblioteka wyróżniona certyfikatem "Nowoczesna Biblioteka" nadawanym przez firmę Audiobook.pl za nowatorskie działania w zakresie rozwoju bibliotekarstwa oraz kreowania nowoczesnego

i przyjaznego miejsca sprzyjającego obcowaniu z kulturą.

7 września 2013

Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Park Miejski wspólnie z Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji”. Czytanie utworów Aleksandra Fredry, „parkowa biblioteka” - wydania dzieł pisarza, monografie o autorze, książki o tematyce kultury szlacheckiej i sarmackiej,  z epoki Aleksandra Fredry.

Dla najmłodszych kącik animacyjny z warsztatami plastycznymi.

21 września 2013 Jubileusz 45-lecia pracy twórczej i promocja najnowszego tomu poezji pt. „Miary do trumny” Tadeusza Wyrwy-Krzyżanskiego, poety i prozaika, prowadzenie Dariusz Lebioda, poeta, krytyk literacki. Pisarz w trakcie spotkania został uhonorowany Nagrodą im. Klemensa Janickiego za humanistyczne i artystyczne treści w bogatej twórczości literackiej. 
24-27 września 2013 Otwarta książka – kluby książkowe w Pile, w Mińsku (BY), w Kryżopilu (UA).  Przedsięwzięcie zrealizowane z partnerami: białoruskim - Księgarnią  "Логвінаў" w Mińsku, ukraińskim - Biblioteką w Kryżopilu. Uczestnikami projektu byli: 8 osób z Białorusi, 8 osób z Ukrainy, 8 osób z Polski (łącznie 24 osoby: miłośnicy książek, pisarze, animatorzy kultury i czytelnictwa oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
11 listopada 2013

Kto ty jesteś?

akcja społeczna, kampania plakatowa, warsztat rodzinny,

wystawa w ramach projektu Książka jest O.K!
Inspirację stanowiła książka „Kto ty jesteś?" autorstwa Joanny Olech, w opracowaniu graficznym Edgara Bąka. Prowadzenie: Joanna Olech, pisarka i ilustratorka, (w Pile i Nowej Wsi Ujskiej).     

22-23 listopada 2013

warsztat Kamishibai (Papierowy Teatr Obrazkowy) wramach projektu Książka jest O.K!

prowadzenie: Zofia Piątkowska-Wolska, propagatorka tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania i czytania Kamishibai, redaktor naczelna Wydawnictwa Tibum, (Piła, Szydłowo)

14 grudnia 2013

Podsumowanie projektu i konkursów np. „Stwórz własną książkę” i fotograficznego "Tak czytam", Oddział dla Dzieci Biblioteki Głównej.

Na konkurs "Stwórz własną książkę"  napłynęło 58 książek, z Piły, Dolaszewa, Głubczyna, Jeziorek, Śmiłowa, Wysokiej, Szydłowa,, Miasteczka Krajeńskiego, Glesna, Wyrzyska, Skrzatusza, Zelgniewa. 51. książek twórcą był jeden autor, 7 książek autorami rodziny, mama z córką, syn z mamą, rodzeństwo, przyjaciele i znajomi.

Były to opowiadania, książki historyczne, popularnonaukowe, przyrodnicze, kucharskie, science fiction, komiksy, bajki i tomiki poezji. Wyróżniono 18 książek 27 autorów. Na konkurs "Tak czytam" napłynęło 68 fotografii od 17 autorów z Piły i z Wysokiej. Nagrodzono 9 fotografii.

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2020
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31